KELIONIŲ ĮSPŪDŽIŲ AGENTŪRA
Mob. +370 650 17303
Turite klausimų? Skambinkite

Kroatija

Kroatija

1. Apie šalį

Maža šalis esanti Balkanų pusiasalio šiaurėje. Šalis įsikūrusi vienoje iš švariausių vietų pasaulyje, pritrenkianti gamta, nepriekaištingai švari jūra, keturi tūkstančiai kilometrų uolėtos įspūdingos pakrantės, iš jūros iškylančios salos.

Puikus pasirinkimas tiems, kurie nori visavertiškai pailsėti ne tik kūnu, bet ir sielą. Ji įvairiaspalvė ir visada įdomi, kasmet pritraukianti tūkstančius turistų iš viso pasaulio. Unikali harmonija, retas ir nuostabus grožis Adrijos, kuris užkariavo daugelio žymiausių Europos žmonių širdis. Vaizdingos įlankos, nuostabios salos, paslaptingi senovės piliai, nacionaliniai parkai – visa tai yra Kroatija.

Kartą pabuvus (побывав) šioje šalyje, jūs atvažiuosite čia vėl ir vėl. Kroatijos padėtį nustatė šalies istoriją. Nuo seniausių laikų ji buvo įsikūrusi civilizacijų ir kultūrų kryžkelėje. IV amžiuje, čia buvo siena tarp Vakarų ir Rytų Romos imperijos, IX amžiuje tarp Vizantijos ir Frankų, X amžiuje tarp katalikų ir stačiatikių bažnyčių nuo XIX amžiaus iki XV - tarp vakarų krikščionių ir rytų islamo. Visa tai atsispindi unikaliose istorinėse, kultūrinėse ir architektūrinėse miestų paminklose,kurie įkurti senovės ir viduramžių laikotarpiais ir yra ypač svarbūs smalsiems turistams.

2. Pagrindinė informacija

Sostinė - Zagrebas
Valstybinė kalba:
 kroatų, Ppuliarios vokiečių, italų or anglų kablos
Valiuta: Kroatijos kuna (HRK)
Laiko juosta: GMT +2 
Klimatas: vidutinis Viduržemio jūros
Gyventojų skaičius: 4,4 mln.
Šalies tel. kodas: +385

3. Klimatas

Kroatijos pakrantėje daugiausia saulėtų valandų Europoje – 2600. Vidutinė vasaros temperatūra +30oС … +31 oС. Geriausias laikas poilsiui – gegužės ir rugsėjo mėnesiai.

Centriniame šalies regione, klimatas yra vidutinis-žieminis, vasaros karštos ir sausos, žiemos vėsios ir lietingos. Kalnuose vėsios vasaros ir šalta žiema su dideliu sniego kiekiu. Adrijos jūros pakrantėje Viduržemio jūros klimatas su karštomis sausomis vasaromis ir šiltomis drėgnomis žiemomis.

Paplūdimio sezonas Adrijos jūros pakrantėje trunka nuo birželio vidurio (prieš tai, gegužės mėnesį, jau galimas degintis, bet maudytis dar per šalta) iki spalio pradžios.

VIDUTINĖ TEMPERATŪRA, °C

Balandis

Gegužė

Birželis

Liepa

Rugpjūtis

Rugsėjis

Spalis

Oras

14

17

23

27

26

21

18

Vanduo

13

16

21

25

24

22

19

4. Virtuvė

Kroatija – Europos pasakų dalis. Natūrali gamta, švarus oras, švari jūra natūrali sveika virtuvė – visa tai padeda atsipalaiduoti ir mėgautis nepriekaištingais kulinarijos šedevrais.

Kroatija sukurta kulinariniam turizmui. Čia tokia turtinga ir įvairi virtuvė, kad vienos kelionės nepakanka, kad būtū galima pažinti visus kulinarinius paiekalus gaminamus vietinės virtuvės. Jeigu Kroatijoje jums pasakys „einam šiek tiek pavalgysim“, tai reiškia, kad skrandyje desertui jums tikrai neliks vietos. Kroatai mėgsta daug ir sočiai pavalgyti.

Kroatų virtuvė suvienijo visas geriausias tradicijas, ne tik savo bet ir kaimyninių šalių ir tuo pačiu sugebėjo neprarasti savo individualumo. Kroatų nacionalinė virtuvė gali būti suskirstyta į du klimato regionus: Centrinis rajonas – Zagrebas, Slavonija. Ir Adrijos pakrantė – Istrija, Dalmatija, Dubrovnik.

Centrinis regionas labiau patiks mėsos mėgėjams. Ten jaučiasi vakarų virtuvių Vengrijos ir Austrijos įtaka, ir rytų – turkų ir arabų. Todėl čia dominuoja patiekalai iš avienos, jautienos, paukštienos.

Žinoma, jūrų gerybių ir žuvies mėgėjams verta nuvykti į Kroatijos pakrantę. Patiekalų pasirinkimą su jūros gerybėmis ir žuvimi retai kur sutiksi. Priekrantėje, labai jaučiamas italų „akcentas“.

Be abejo, pirmą vietą tarp Kroatijos gastronominių kūrinių užima prsut (pršut). Tai vytintas kumpis. Skiriami Dalmatijos ir Istrijos kumpis. Dalmatinski pršut – tai rūkytas ir vytintas Dalmatijos regiono kumpis su prieskoniais, kuris pasižymi išskirtiniu skoniu. Istrijos tiesiog džiovina ant saulės ir jūro vejo.

Jo gamybos procesas – tai visa istorija, kuri perduodama iš kartos į kartą. Prsut paprastai patiekiamas plonais griežinėliais kartu su avių pieno sūriu, alyvuogėmis ir svogūnais.

Ypač garsus alyvų aliejuje mirkytas Pago salos avių pieno sūris - paski sir. Page pagaminti sūriai iš avių pieno kokybe nenusileidžia aukščiausios rūšies prancūziškiems sūriams. Page sūris gaminamas pagal seną receptą iš specialaus avių pieno.

Unikalų skonį avies pienui duoda aromatingos žolelės (šalavijas, rozmarinas) augančios saloje. Nokimo procese sūris periodiškai tepamas alyvogių aliejumi, o tai dar labiau praturtina sūrio skonį. Beje, tokį kroatijos delikatesą galite pasiimti su savimi kaip suvenyrą iš Kroatijos savo draugams ir artimiesiems.

Kulen – dar vienas nacionalinis Kroatijos skanėstas iš Slavonijos. Tai pipiringas, pikantiškas saliamis. Dešra gardinama raudonaisiais pipirais ir patiekiama su minkštu sūriu, vienmete paprika, pomidorais ir marinuotomis daržovėmis. Kulen saliamis gaminamas ir rūkomas tradiciniais būdais.

Kulen yra toks populiarus, kad kai kuriose Kroatijos miestose jo garbei daro metinį dešros festivalį "Kulenijada".

Kroatijoje yra didžiulis žuvies, mėsos ir jūros gėrybių patiekalų pasirinkimas. Garsiausias žuvies patiekalas brodet (brodeto arba brudet) — fantastinio skonio žuvies troškinys su aštriais prieskoniais ir raudonu vynu. Apskritai brodet buvo skaitomas paprastų žmonių patiekalų, kuris buvo ruošiamas iš žuvų liekanų.

Brodet kiekvienam regione gamina skirtingai. Bet pagrindinis ruošimo būdas toks: talpoje ant atviros ugnies troškinasi žuvis ir jūros gerybės su daržovėmis, alyvogių aliejumi, vynu ir prieskoniais. Palaipsniui skystis išgaruoja ir gaunasi kažkas panašaus į troškinį. Brodet patiekiamas su kukuruzų košė (Polenta).

Iš mėsos patiekalų rekomenduojame paragauti miesto Šibenik rajone gaminama pikantišką patiekalą Visovačka begavica - švelni ėrienos mėsa su raugintų pienų. Ir sotų mėsos patiekalą - Dalmatijos Pašticada (Pašticada). Tai jautienos troškinys ypatingame vyno padaže. Jis patiekiamas su kukuliais (gnocchi).

Egzotikos ir jūrų produktų mėgėjams būtinai reikia paragauti Juodą rižotą (Crni rizot). Tai ryžių patiekalas su jūros gėrybėmis ir kalmarų rašalais. Ne kiekvienas išdrįsta išbandyti šį kroatų patiekalą. Dėl savo juodos spalvos atrodo, žinoma, įspūdingai ir specifiškai. Bet iš tikrųjų skonis puikus.

Kas liečia saldumynus ir desertus, tai čia nužiūrima tendencija sveikam ir naudingam maistui. Kroatijos tortai mažai kaloringi. Pagrinde dažniausiai - švieži vaisiai, o papuošimui naudoja smulkintus riešutus: graikinius riešutus arba migdolus.

Ypatingas dėmesys nusipelno Međimurska gibanica - tai sluoksniuotas saldus pyragas įdarytas varške, obuoliais, graikiniais riešutai ir aguonomis. Viršuje pyragą apibarsto cukraus pudra.

Dar vienas Kroatijos saldus delikatesas Rapska tortas. Nacionalinis senovinis patiekalas kilęs iš Rab salos. Pirmiausia šis desertas buvo pagamintas vienuolėmis iš Šv. Antuna vienuolyno dar 1177 metais.

Iki šiol, šio torto recepto originalas laikomas paslaptyje, ir žinomas, tik kai kurioms Rabo gyventojoms. Anksčiau jis buvo prieinamas tik turtingiems žmoniems, bet dabar kiekvienas norintis gali paragauti šio torto gabaliuką ir parvežti kaip suvenyrą.

Kroatai mėgsta sakyti: „Dieną be vyno, kaip diena be saulės". Vynininkystė čia tai visa kultūra ir kasmet pagaminama didelis kiekius raudono ir baltojo vyno.

Beveik kiekvienas patiekalas lydimas vyno taure. Vyną Kroatijoje priimta skiesti gazuotų arba paprastų vandenių. Manoma, kad taip vynas puikiai malšina troškulį karštą dieną. Gemišt - skiestas mineraliniu vandeniu sausas baltas vynas. Špricer (Spicer) - vynas, skiestas su soda. Populiariausi yra saldieji vynai: Malvazija ir Prošek.

Iš nacionalinių stiprių alkoholinių gėrimų išsiskiria: Slivovitsa - Kroatijos rakija iš slyvų ir travarica – rakija pritraukta žolelėmis. Kroatai geria nedidelį kiekį rakijos prieš valgį, kaip aperityvą.

5. Pinigai

Kroatijos kuna, (1€ — 7,5 кун).

Nacionalinė Kroatijos valiuta – kuna, dalinasi į 100 lipų. Pakeisti valiutą galima beveik visur. Kursas bankuose ir valiutos keityklose beveik nesiskiria, tačiau kai kurie bankai neturi komisinio mokesčio. Pakeisti kuna į JAV dolerius arba kitą konvertuojamą valiutą galima ne visuose valiutos keitykluose. Tačiau beveik visur galima atsiskaityti kreditinėmis American Express, Diners, Visa, Eurocard, Mastercard и JCB.

Bankai paprastai atidaryti nuo 7:00 iki 19:00 be pertraukos. Daugelis valstybinių įstaigų ir ofisų dirba nuo 8:00 iki 16:00 su pietų piertrauka nuo 12:00 iki 13:00.

Visi turi klausimą, kokius pinigus pasiimti su savimi į Kroatiją, kad būtų galima palankiai pakeisti ir neprarasti kursą. Pirmas patarimas bus toks: geriausiai pasiimti su savimi banko kortelę, o ne važiuoti su grynais pinigais. Bankomatus galima rasti visuose Kroatijos miestuose ir kurortuose – bankuose,parduotuvėse, oro uostose ir kitose vietose. Legviau Kroatijoje pakeisti eurus, tačiau ir kitos valiutos keitimas nebus sunkus.

6. Arbatpinigiai

Arbatpinigius Kroatijoje priimta palikti viešbučiuose (jeigu numerio aptarnavimas neįskaitytas i bendrą sąskaitą), restoranuose, taksi, o taip pat kelionių vadovams. Jų dydis paprastai yra 10% nuo sąskaitos. Kroatijos restoranuose nepriimta palikti arbatpinigius ant stalo, o reikia jos paduoti oficiantui asmeniškai. Suma, kuria paprastai palieka kambarinėms – 3-5 kunų.

7. Suvenyrai ir pirkiniai

Pag sūris (paski sir)

Kaina: 200 kun už 1 kg  

Garsiausias Kroatijos produktas - Pago salos kietas avių pieno sūris, skiriasi turtingu skoniu ir aromatu, kurį suteikia alyvuogių aliejus ir kvepiančios laukinės žolės. Kad nesusidurti su klastotė, pirkti Pag sūrį geriausia dideliuose parduotuvėse.

Šilko kaklaraištis «Croata» 

Kaina: 50-100 kun

Mažai žinomas faktas – kad kaklaraščiai buvo išrasti būtent Kroatijoje. Buvusi XVII amžiuje. dalimi Kroatijos kavalerijos uniformos, kaklaraiščiai buvo perimti iš prancūzų (kurie vadino jį "kravatte"), o vėliau tapo klasikinis vyrų kostiumų dalimi.

Licitarijos širdis 

Kaina: nuo 100 kun

Sluoksniuotas pyragaitis su medumi esantis širdies formos – suvenyras iš Kroatijos, kuri galima parvežti artimesniems kaip dvasinio prisirišimo ženklą. Licitarinio širdies simbolika, taip pat gali būti naudojama ir ant nevalgomų suvenyrų - magnetukai, ženkliukai, pagalvėlės, interjero dekoracijos.

  Vučedolskio balandis

Kaina: nuo 45 kun

Keraminis ritualinis indas balandčio formos, atrastas 1938 m. Vučedole - garsiausias archeologijos radinis, padarytas Kroatijos teritorijoje. Šiandien šio gaminio vario amžiaus kopijos tapo populiariais Kroatijos suvenyrais, kurie parduodami kiekviename žingsnyje.

Vyšnių likeris "Maraschino" 

Kaina: 160 kun

Tradicinis saldus antpilas iš vyšnių veisles "Marasco", gaminama Dominikos vienuolyno vienuoliais Zadare nuo XVI amžiaus, padės pajusti poilsio Kroatijoje skonį grįžę namo.

Juvelyriniai papuošalai "Moršič" 

Kaina: nuo 60 Kun

Originaliu suvenyrų iš Kroatijos gali tapti dekoracijos stilizuoto mauro biustas su turbanu, kilusiu iš Rijekos miesto. XVII amžiuje jie tarnavo kaip apsauginiai amuletai Kroatijos jūreiviams, bet šiandien tapo ryškia dalimi madingų aksesuarų - sagų, auskarų, smeigtukų, ir kulonų.

Pago nėriniai

Kaina: nuo 700 kun

Salos prie Dalmatijos pakrantės žinomi jau 600 metų, kaip geriausių nėrinių produktų gamybos vieta šalyje. Nėrinių gamybos centru laikoma Pag sala – gaminiai iš ten vadinami „Kroatijos baltas auksas". Elegantiškos servetėlės ir tradicinės skaros iš pago nėrinių skiriasi neįprasta kokybę ir piešinio sudėtingumu. Tikram pago nėriniui parduotuvėse išduodamas specialus pažymėjimas.

Gaminiai iš Brač akmens 

Kaina: nuo 30 Kuna

Baltas klintis, kasamas Brač saloje, žinoma, garsus tuo, kad buvo naudojamas Baltųjų rūmų Vašingtone statybose. Suvenyrai iš Brač akmens gali būti rasti, bet kokiam šalies gatvės suvenyrų prekyvetėje.

8. Paplūdymiai

Rajska plaža Lopar vietoje Rab saloje

14 km nuo Rab miesto, esantis Rajska paplūdimys, kurio ilgis 1,5 km. dėl savo savybių ir švarios jūros, buvo apdovanotas Mėlynosios vėliavos. Labai sekli jūra ir patyrę gelbėtojai, esantys ten nuo 9:00 valandos ryto iki 18:00 valandos vakaro, daro šią vietą tobulą nemokantiems plaukioti ir šeimoms su vaikais. Tarp paslaugų šiame nuostabiame paplūdimyje jūs galite rasti dušus, barus, restoranus, įvairias sporto aikšteles, dviračių takus ir didelį pasirinkimą vandens sporto šakų.

Paplūdimys Crni molo Crikvenicoje

Įsikūręs pačioje Crikvenicoje, jis yra vienas iš labiausiai žinomu smėlio paplūdimių Crikvenica Rivjeros. Paplūdimys Crni molo siūlo įvairias sporto galimybes, nuo aerobikos užsiėmimo, paplūdimio tinklinio, mini golfo, vandens kalniukų, vandens slidžių... Tie, kurie nori atsipalaiduoti vėsumoje, gali išsinuomoti skėtį nuo saulės ir gultus, po plaukimo jūroje galite atsigaivinti viename iš dušų. Restoranai, kavinės ir viešbučiai, kurie supa akį, daro jį mėgstama vieta jaunimo ir šeimomis su vaikais.

Paplūdimys Bijeca Meduline

Garsiausias paplūdimys Meduline, tęsiasi 1 km palei pakrantę – tai smėlio paplūdimys Bijeca. Apsuptas daugybė medžių, kurių vėsuma visų pirma mėgaujasi senoji karta. Dėka švelnaus nusileidimo prie jūros, jį su džiaugsmų aplanko ir šeimos su vaikais. Čia Jums bus pasiūlyta ir amerikietiški kalnėliai, viena iš mėgstamiausių vaikų jaunimo pramogų, kurie atvyksta čia pažaisti picigin. Paplūdimys apsuptas gražiomis salomis, kurių vaizdais galite mėgautis viename iš barų ir restoranų, kurie yra ten.

Paplūdimys Saharun (Dugi Otok)

Šalia Veli Rat šiaurinėje Dugi Otok dalyje randasi smėlio paplūdimys Saharun. Paplūdimio ilgis 800 m, apsuptas pušų mišku iš vienos pusės ir kristaline švaria jūra iš kitos pusės, dienos bėgyje tai ideali vieta romantiškoms poroms, vyresnio amžiaus žmonėms ir šeimoms su vaikais. Vakarais Saharun keičia savo veidą ir tampa jaunimo mėgstamiausia susibūrimo vieta, daugelyje barų ir kavinių organizuojanti paplūdimio vakarėlius, kurie gali trukti visą naktį.

Paplūdimys Sabuša, Kukljica, Ugljan saloje

Tik 15 minučių pėsčiomis nuo Kuklljica Ugljans saloje yra gražus smėlio paplūdimys Sabuša. Nors šis paplūdimys klasifikuojamas kaip smėlio, jo pakrantės yra betonuotos, kas idealiai tinka deginimuisi. Dėka savo šešėlių srities ir sekliai švarios jūros tai puikus pasirinkimas šeimoms su vaikais. Jeigu Jus išalksite po vandens tinklinio, čia yra bistro su maistu ir gėrimais. Tie, kurie yra šiek tiek drąsesni, už 10 minučių pėsčiomis gali pasiekti nudistų paplūdimį Mala Sabuša.

Zaton – smėlio paplūdimys šalia Zadar.

13 km į vakarus nuo Zadaro randasi smėlio paplūdimys Zaton. Dėka savo krištolo skaidrumo jūros ir aukštos kokybės įrangos, tai yra smėlio paplūdimys apdovanotas Mėlynosios vėliavos. Zaton smėlio paplūdimys siūlo puikias sporto pramogų galimybes, pavyzdžiui, teniso, pitsigin, tinklinio, mini golfo ir stalo tenisą. Paplūdimys Zatone pritaikytas žmonėms su negalia. Dėka apsupiamų vaikų pramogų parkų, vandens kalnelių ir maitinimo įstaigų, ši vieta idealiai tinka šeimoms su vaikais.

Paplūdimys Crvena luka netoli Biograd na Moru

Tik 3 km nuo Biogrado randasi paplūdimys Crvena luka. Smėlio paplūdimio dalis 150 metrų ilgio yra giliausioje dalyje nuošalesnės įlankos, o šiaurinė paplūdimio dalis paskirta nudistams. Iki šio gražaus smėlio paplūdimio patogiau nuvykti pėsčiomis iš Kumenatos arba su valtimi, kuria galima išsinuomoti paplūdimyje Soline ir Dražice. Paplūdimys Crvena luka – puikus pasirinkimas avantiūristams ir romantiškoms poroms, kurie galės mėgautis krištolo skaidrumo jūros grožiu ir daugybę pramogų ir sportinių renginių.

Paplūdimys Slanica Murter saloje

Vienas kilometras nuo Murter centro randasi smėlio paplūdimys Slanica. Kaip viename iš geriausių Kroatijos paplūdimių, čia visada galite rasti daug besimaudančių. Ant betonuotos paplūdimio Slanice dalies yra daug kavinių, barų ir vaikų pramogų centru, todėl čia su dideliu malonumu ilsisi jauni žmonės ir šeimos su vaikais. Netoli yra kempingas, kur galite išsinuomoti valtis, skuterius ir dviračius. Taip pat netoliese yra nudistų paplūdimys.

Paplūdimys Vela Przina, Lumbarda Korčula saloje  

6 km nuo miesto, Korčula yra laikoma viena iš gražiausių smėlių paplūdimių Kroatijoje - Vela Pržina. Įsikūrusi įlankoje ir apsupta vinuogynu, jis yra labai populiarus tarp jaunimo, kurie atvyksta smagiai leisti laiką, žaidžia tinklinį ir picigin, arba galima bendrauti viename iš barų ir restoranų su aplinkiniais. Šiame paplūdimyje galima išsinuomoti skėčius nuo saulės ir gultus, kad pasislėpti nuo saulės arba atvežti šeimą linksmintis ant smėlio ir sekliuose vandenyse krištolo skaidrumo jūroje.

9. Lankytinos vietos

Pulos amfiteatras

Amfiteatrasvizitinė miesto kortelė, pavaizduotas beveik kiekviename atviruke ir yra pagrindinis senamiesčio masalas. Dabar jis laikomas vienu iš didžiausių ir geriausiai iki mūsų dienų išsilaikiusiu romėnišku amfiteatru ne tik Kroatijoje, bet ir visame pasaulyje.

Pasak istorinių šaltinių, senovėje amfiteatre galėjo tilpti iki 23 tūkstančių žmonių, mūsų dienomis šiame amfiteatre yra įrengta 5000 žiūrovams pritaikytų sėdimų vietų..

Trijų aukštų amfiteatras iš jūros pusės ir dviejų aukštų - iš kalvos pusės, yra 130 metrų ilgio, 100 metrų pločio ir siekia beveik 30 metrų aukštį. Išorinės sienos pastatytos iš kalkakmenio. Pirmuosius du aukštus sudaro 72 arkos, o viršutiniame aukšte matomos 64 stačiakampių formų angos. Įdomu tai, kad kelias, kuris veda į Pulos centrą – tai yra ir pagrindinė miesto magistralė, nepaisant to, kad ji yra tokio paties amžiaus kaip ir amfiteatras.

Įėjimas į amfiteatrą jums kainuos 9,57 kuna.

Amfiteatras įsikūręs Flavijevska bb, 52100 gatvėje, tai 5 minutės kelio nuo miesto centro.

Brijunų (Brijuni) nacionalinis parkas

Brijunų salyną sudaro 14 salų, tačiau turistai gali patekti tik į dvi iš jų – Didijį Brijuną ir Mažąjį Brijuną.

Nuo 1983 metų , šių salų grupė tapo nacionaliniu Kroatijos parku. Į parką patekti galima plaukiant iš Fažana (Fasana) miestelio. Čia galima pamatyti ne tik gražią gamtą , bet ir apžiūrėti daug miesto įžymybių.

Salų augmenija itin vešli, čia gyvena ne tik vietiniai gyvūnai (danielių, stirnų, muflonų, kiškių, įvairių rūšių paukščių), bet ir apgyvendintos kai kurių egzotiškų gyvūnų rūšys.

Didžiojo Brijuno saloje galima apžiūrėti romėnų laikų vilos griuvėsius, Bizantiškos pilies griuvėsius, Venecijos laikų Baltąją vilą. Tai pat saloje įkurtas muziejus, kuriame galima susipažinti su archeologiniais šios salos radiniais.

Vranjaca urvas

Prieš kelis dešimtmečius, vietinis gyventojas rado netoli Split gražų urvą Vranjaca. Dabar šio žmogaus anūkas tęsia senelio darbą ir yra urvo savininkas, o kartu su tuo ir gidu. Jis mielai pasakoja turistams įdomių faktų ir pasakojimų apie šį unikalų urvą.

Stalaktitai ir stalagmitai suformavo įdomias skulptūras urvo viduje, natūralus gamtos paminkle pristatyta spalvoto kvarco tipas. Trumpai tariant požeminė Kroatija taip pat nepakartojama ir joje galima rasti daug įdomių dalykų.

Norėdami aplankyti Vranjaca urvą, jums reikęs užmokėti 30 kunų už bilietą.

Vranjaca urvas yra netoli Split miesto, iš kur reikia važiuoti į Kotlenice gyvenvietė, kuris netoli nuo Dugopolje, o ten jau reikia orientuotis pagal ženklus arba paklausti kelio vietinių gyventojų.

Tačiau savarankiškai geriau neieškoti urvo, nes rasti nėra lengva, o paklysti labia lengva.

Ir keli patarimai tiems kurie ketina apsilankyti urve:

 • Paprastai požeminiuose urvuose laikosi vėsi temperatūra. Net karščiausiomis vasaros dienomis, daugumoje jų temperatūra nepakyla aukščiau +5-13°C. Dėl to ketinant pasigrožėti požeminiu pasauliu verta pagalvoti apie tinkamą aprangą.
 • Avalynė taip pat turi būti patogi, nes urvuose paprastai yra drėgna ir gali būti slidu.
 • Kenčiantiems nuo klaustrofobijos požeminiuose urvuose lankytis nerekomenduojama.
 • Turistiniuose urvuose keliaukite tik pažymėtomis ir saugiomis trasomis. Nelieskite rankomis stalagmitų, stalaktitų ir kitų gamtos suformuotų darinių – jie yra itin pažeidžiami ir formavosi metų metus.

litvicės ežerų nacionalinis parkas

Šalies širdyje yra Kroatijos nacionalinis parkas arba Plitvicės ežerų nacionalinis parkas. Netgi turistai, kurie nieko nežino apie Kroatiją, nors kartą savo gyvenime girdėjo apie šį parką.

Parke - net 17 įvairaus dydžio ežerų, kurie jungiasi kaskadomis, taip pat yra parkas, kuris garsus savo įspūdingais kriokliais. Parke galima rasti retų augalų ir daugiau nei 120 paukščių rūšių. Parke yra įrengti specialūs pėsčiųjų takai, galima pasirinkti įvairaus sudėtingumo trasas, taip pat kursuoja elektriniai autobusai.

 Apžiūrėti parkui reikia mažiausiai 4 val.

Įėjimas į parką yra mokamas. Suaugusiems bilietas kainuos apie 16 eurų, vaikams – nuo 7 iki 18 metų 8 eurų, o vaikams iki 7 metų yra nemokamas.

Parkas lankytojams atviras kasdien. Parko darbo valandos - nuo 8 iki 20 val.

Plitvicės ežerai yra įsikūrę vienodų atstumų, nuo pagrindinių Kroatijos kurortų, taip pat ir nuo sostinės Zagrebo. Todėl geriausias variantas – nuvykti i Plitvicės ežerus su išsinuomotu automobiliu.

Jeigu jūs neturite galimybes išsinuomoti automobilio, reikęs pirkti ekskursiją. Jos parduodamos beveik kiekviename Kroatijos kurorte.

Krkas parkas

Savo grožiu nacionalinis Krka parkas yra ne prastesnis už Plitvicės ežerų. Be to, tai yra viena iš mėgstamiausių Kroatijos vietų pas daugelio keliautojų.

Parkas užima 109 kvadratinių kilometrų plotą. Krka ne tiek daug krioklių, jų yra 7, bet flora ir fauna šioje vietoje unikalus: 18 žuvų ir 860 augalų rūšių.

Mažoje saloje Visovac parke randasi įdomus apsilankymui pranciškonų vienuolynas, pastatytas XIV amžiuje.

Parkas turi du įėjimus/išėjimus. Viršutinis – tai rajonas Roski. Čia yra etnografinis kaimas, kur galima pamatyti, kaip žmonės gyveno Kroatijoje šimtus metų atgal, aplankyti etnografijos muzejų ir įsigyti suvenyrų vietinėse parduotuvėse.

Apatinis įėjimas/išėjimas – tai miestas Skradin, iš kurio su valtimi lengvai galima pasiekti Skradinski buko - gražiausia vieta parke. Tai graži kriokių, ežerų ir slenksčių sistema.

Hum miestas

Lankytina kroatijos vieta – tai miestas Hum. Hum miesto - tvirtovė yra įsikūrusi centrinėje dalyje Istrijos pusiasalyje. Jis įrašytas į Gineso rekordų knygą, kaip mažiausiais miestas pasaulyje. Gyventojų skaičius jame yra tik 17 žmonių. Geriausiais laikais Hum gyveno 300 žmonių.

Šis mini - miestas yra žinomas dėl savo senovės tvirtovės 12 amžiaus. Miestas stovi ant kalno 349 metrų aukštyje.. Taip pat labai įdomu čia pasivaikščioti "Glagolitic alėjoje".

Alėja - senovės slavų raštu paminklas. Ant abiejų pusių kelio yra senovės akmenys su glagolicos užrašais. Alėja - labai siaura, čia yra gan sunku prasilenkti dviems automobiliams, jau nekalbant apie turizmo autobusus.

Hum yra 78 kilometrų nuo kurorto Pula. Miesto autobusai čia nevažiuoja, Hum galima pasiekti su išsinuomotu automobiliu.

Jūros vargonai Zadare

Dainuojanti pakarntė - taip dar vadinamas unikalūs jūros vargonai Zadare (Morske orgulje). Jūros vargonai - tai natūralus muzikos instrumentas, kuriuo virtuoziškai groja dvi gamtos stichijos - du seniausi muzikos atlikėjai Žemėje: vanduo ir vėjas.

70 metrų ilgio Zadaro jūros vargonus sudaro 35 vargoniniai vamzdeliai paslėpti po betonu esančioje rezonansinėje ertmėje. Jie įtvirtinti taip, kad teliuškuojantis jūros vanduo ir pučiantis vėjas kuria harmoningus muzikinius garsus dažnai primenančius melancholiškus banginių šauksmus.

Savo ruožtu, vamzdžiai patenka į skambančią ertmę virš jų prie kopėčių viršuje yra ir kitos angos. Dėl bangų ir vėjo judėjimo, oras patenka į galines angas.

Priklausomai nuo greičio, kurį turi praeiti oro pajėgos ir vibracijos yra išgaunami garsai, kurie išeina pro skyles ir tokiu būdu gaunasi išskirtinai nepakartojamas garsas.

Klausyti Jūrų tarnybos muziką, žinoma, galite nemokamai.

 Jūros vargonus Zadare galima rasti adresu:. Obala Petra Kresimira 4 Zadarą galima pasiekti autobusu iš Zagreb. Bilietus geriau įsigyti iš vairuotojo, nes kasuose gali tekti primokėti priemoką.

Šį akustikos ir architektūros šedevrą sukūrė garsus kroatų architektas Nikola Bašič su profesionalia ekspertų komanda. Dėka jų, nuo 2005 metų šioje unikalioje Zadaro vietoje galite palydėti patį nuostabiausią saulėlydį savo gyvenime, o dienos metu pailsėti, atsipalaiduoti, pamąstyti ar tiesiog pasiklausyti nuostabių „gamtos orkestro“ gaidų.

10. Transportas

Kroatijoje, viešbučiai paprastai yra palei pakrantę ir tam, kad patekti į turizmo ar prekybos centrą iš viešbučio, galite pasinaudoti turistiniu mini traukiniu, autobusu arba taksi.

Jeigu jūs norite išsinuomoti automobilį, turite būti ne jaunesni negu 21 metu, turėti vairuotojo patirties ne mažiau kaip 3 metus, kreditinę kortelę, pasą ir vairuotojo pažymėjimą. Jeigu jūs neturite kreditinės kortelės, paprastai paliekamas užstatas 150-300 eurų. Kainos nurodytos be 20% mokesčio.

11. Sveikata ir medicina

Medicininis aptarnavimas: ligoninės ir klinikos yra visose didesniuose miestuose, o ambulatorijos ir vaistinės yra visose nedideliuose vietose. Turistams nereikia mokėti už medicinines paslaugas, jeigu tarp Kroatijos ir šalies, iš kurios jūs atvykote, pasirašytas susitarimas dėl sveikatos priežiūros. Sveikatos priežiūra (įskaitant ir transportą) naudoja kritiniais atvejais nustatyta tvarka ir, atsižvelgiant į taikomas Kroatijos draudikų taisykles. Asmenys, kurie atvyksta iš šalių, su kuriomis Kroatija neturi pasirašyto susitarimo, patys sumoka už suteiktas medicinines paslaugas.

Turintiems draudimą, kuris numato medicininę pagalbą užsienyje, gydymą apmoka draudimo kompanija. Draudimas apmoka ekstrą atvėjus. Lėtines ligas gydyti pagal draudimą negalima.

Kreipdamis į medicinines įstaigas be draudimo turėsite už paslaugas sumokėti patys. Tačiau kainos yra gana pagrįstos.

Vaistinės

Kroatijoje gerai išvystyta vaistinių industriją. Darbo dienomis vaistinės dirba nuo 8:00 iki 19:00, o šeštadienį užsidaro per pietus. Jeigu vaistų jums prireiks sekmadienį, tai ant visų vaistinių durų yra budinčių vaistinių sąrašas. Surasti vaistinę jūs galite pagal užrašą Ljekarna. PLIVA – tai didžiausias farmacijos brendas Kroatijoje, ir jis yra žinomas visoje Rytų Europoje. Paprastai dauguma vaistų parduodami tik su receptu, o pavadinimas ir išvaizda atrodo neįprastai. Taigi, jei jūs pamiršote su savimi pasiimti kažkokį būtiną vaistą, tada jūs turite žinoti jo pavadinimą lotyniškai, nes tai yra unifikuotas pavadinimas. Parašius pavadinimą ant popieriaus, jūs galėsite paaiškinti vaistininkui, ko jums reikia. Daugelis specialistų lengvai kalba keliomis Europos kalbomis.

Kroatijoje yra pirmoji vaistinė, kuri yra atidaryta Europoje dar 1317 metais Dubrovnike. Ir ji veikia ir šiandien, tuo pačiu pritraukia ne tik klientus, bet ir turistus. O vaistinė atidaryta Zagrebe 1355 metais, išsiskiria tuo, kad vaistininku ten buvo anūkas garsaus Dante Alighieri. Vaistinė Trogir mieste taip pat laikoma vietinė įžymybė, nes dirba beveik septynis šimtmečius.

12. Laiko juosta

Laiko juosta: UTC +2.

Vasaros laikaspaskutinis kovo sekmadienis, 01:00 nakties;

Žiemos laikas paskutinis spalio sekmadienis, 01:00 nakties.

13. Muitinė

Įvežimas ir išvežimas vietinės valiutos apribotas 2000 kun (235 $ JAV) suma. Įvežant/išvežant užsienio valiutą apribojimų nėra. Į Kroatijos teritoriją galima įvežti 50vnt. Cigarų, 200 vnt. Cigarečių, 250g tabako, ne daugiau 1 l stipriųjų gėrimų, vyno – ne daugiau 2 l, kavos ar arbatos ne daugiau nei 1 kg; radijo ryšio įranga ir sporto įranga – tik asmeniniams poreikiams.

Jei aukščiau pateiktos įvežamos prekės viršija nurodytą kvotą, jūs turėsite užmokėti mokestį, kuris sudaro 50% nuo kainos apskaičiuotos muitinėje.

Išskrendant iš Kroatijos, oro uoste iš keleivių įmamas 8 $ JAV mokestis.

Jeigu jūs įvežat į Kroatijos teritoriją sporto įrangą, muzikinius instrumentus, nardymo įrangą, turite užpildyti deklaraciją.

Gyvūnus galima įvežti tik turint užtikrintą tinkamą veterinarinę pažymą.

14. Viza

Lietuvos piliečiams vizų nereikia, spaudai į pasus nededami, galima keliauti su asmens tapatybės kortelė.

15. Patarimai keliaujantiems

 • Rekomenduojama vykstant į Kroatiją pasirūpinti medicinos išlaidų ir repatriacijos, civilinės atsakomybės draudimu ir draudimu nuo nelaimingų atsitikimų kelionės metu.
 • Kroatijoje galite gerti vandenį iš čiaupo, be baimės dėl savo sveikatos.
 • Prieš kelionę į Kroatiją nepamirškite įsigyti guminių šlepečių, nes vietoje juos nupirkti bus problematiška, o akmenuotas dugnas ir daugybė jūros ežių neduos apie save pamiršti.
 • Kroatija šalis su žemu nusikaltimų lygiu, todėl jūs galite nepergyventi dėl savo daiktų saugumo. Bet merginoms geriau ne keliauti vienoms, nes gali susidurti su nepageidaujamu dėmesiu iš vietinių vyrų.
 • Dažnai būna, kad Kroatijos restoranuose atneša papildomus patiekalus, kurių jūs nebuvote užsakę. Šiuos patiekalus paprastai atneša valgio pradžioje arba pabaigoje ir jie vadinasi „Nusilenkimas” (dovana, nuo restorano). Būtinai patikslinkite pas padavėją ar turite mokėti už šį patiekalą.
 • Jeigu jūs nusprendėte išsinuomoti automobilį, jūs turite turėti vairuotojo pažymėjimą, kreditinę kortelę (užstato sumą jums užšaldys). Automobilio nuoma nuo 25€ parai, priklausomai nuo pačio automobilio (klasė, markė, pagaminimo metai). Leistina alkoholio norma už vairo – 0,5 promilės, visi turi prisegti diržus. Maksimalus greitis 50 km/h, ne miesto ribose – 80 km/h, autostradoje – 130 km/h.
 • Elekto srovė – 220 V.

Trumpieji numeriai:

Bendro pobūdžio informacija – 981;
Zagrebo tarptautinio oro uosto informacija - 6525-222
Splito tarptautinio oro uosto informacija —(021) 203-171, Dubrovnik—(020) 773-222, Pula - (052) 550-900
Kelio tarnyba —(01) 4640-800
Taksi paslaugos — 970
Policija — 92
Greitoji medicininė pagalba — 94 arba 4600-911 (Zagrebas)
Gaisrinė — 93
Avarinė kelių tarnyba — 987

Šventės ir nedarbo dienos:

 • Sausio 1 – Naujieji metai
 • Sausio 6 - Trys Karaliai
 • Velykos ir Velykų pirmadienis
 • Gegužės 1 – Darbo žmonių diena
 • Gegužės 30 – Nepriklausomybės diena
 • Birželio 22 – Pergalės prieš fašizmą diena
 • Rugpjūčio 15 – Žolinė
 • Lapkričio 1 - Visų Šventųjų diena
 • Gruodžio 25, 26 – Kalėdos

Kasmet Dubrovnike nuo 10,07 iki 24,08 vyksta festivalis “Dubrovnik žaidimai”.

Trumpas žodynėlis

Laba diena - Dobar dan
Labas vakaras - Dobra vecer
Iki pasimatymo - Do viđenja
Prašau - Molim
Ačiū - Hvala
Taip - Da
Ne - Ne
Atsiprašau - Oprostite
Kur yra .... - Gdje je...
Aš nesuprantu - Ja ne razumijem
Sugedo - Imam kvar

16. Lietuvos ambasada Kroatijoje

Ambasadorius Giedrius Puodžiūnas
Adresas: Löwengasse 47/4, 1030, Vienna
Telefonas: +43 1 718 5467
El. paštas: amb.at @ urm.lt
Tinklalapis: at.mfa.lt

AMBASADOS ZAGREBO SKYRIUS KROATIJOJE
Tel.: +38516447785 , Fax. +38516447789,
el. paštas: amb.hr@urm.lt, Miramarska 23, 10000 Zagreb

Mumis gali pasitikėti

Pagalba klientui 24/7

Turite klausimų ar susidūrėte su problema? Susisiekite su mumis nurodytais kontaktais ir mes nedelsiant Jums padėsime!

Viskas vienose rankose

Padėsime užsisakyti bilietus, rasti tinkamą kelionę ar gauti vizą. Taupykite savo laiką viską tvarkydami mūsų įmonėje.

Kelionių draudimas

Siekdami optimalių rezultatų, bendradarbiaujame su "BTA Insurance Company" SE filialo Lietuvoje draudimo kompanija. Jums galime pasiūlyti visus teikiamus draudimo produktus.

Vizų išdavimo lyderiai

Greitai ir kokybiškai sutvarkome dokumentus visų tipų vizoms gauti į Rusiją, Baltarusiją, Kiniją, Kazachstaną

Partneriai

Tallink
Stenaline
Ollex
MSC Cruises
Kautra
Hotelston
Ecolines
DFDS Seaways
Amadeus

Geriausių pasiūlymų prenumerata!